Сторінки

понеділок, 24 грудня 2012 р.

ГРУДЕНЬ



23 грудня  1873  у Львові  засноване  Наукове товариство імені Шевченка (НТШ).
НТШ академічна організація, яка у 1920-30-х роках зазнавала переслідувань від польської влади, 1939 зліквідована радянською владою; відновлена 1947 року в Західній Європі та Сполучених Штатах Америки. З 1989 року організація знову діє на території України.
В українській історії це перша суспільна установа, яка, сповідуючи Шевченкові ідеї служіння Україні, взяла собі його ім'я (початкова назва інституції -«Товариство ім. Шевченка»). У 1892 році товариство, за прийнятим оновленим статутом, перетворюється в багатопрофільну академію наук, де перевага надавалась проблемам українознавства.
24 грудня 1937 народився Герой України В'ячеслав Чорновіл - один з найяскравіших організаторів та активістів національно-визвольного руху
шістдесятників, що в 60-ті -70-ті роки протистояв тоталітарному режимові,  виступав за відродження України, її мови, культури, духовності, державного суверенітету. В'ячеслав Чорновіл був літературним критиком,  публіцистом,  Головою  Народного  Рух України. Кілька разів ув'язнений, перебував у мордовських таборах суворого режиму і на засланні.
25 березня 1999 року В'ячеслав Чорновіл загинув за нез'ясованих обставин в автокатастрофі на шосе під Борисполем. Соратники В. Чорновола вважають його загибель політичним убивством.
27 грудня 1633 - помер Мелетій Смотрицький - письменник, церковний і освітній діяч, український мовознавець, праці якого вплинули на розвиток східнослов'янських мов.
У 1627 Мелетій Смотрицький перейшов на бік унії, був архімандритом Дерманського монастиря. Папа Урбан VIII дав Смотрицькому титул архієпископа. Помер Смотрицький 1633 року у Дермані, де і похований (нині це Здолбунівський район Рівненської області).
29  грудня  1724  -  помер Павло Полуботок  - український козацький державний і політичний діяч, чернігівський полковник, наказний гетьман Війська Запорозького. За наказом Петра І був ув'язнений у Петропавловській фортеці, де він помер внаслідок тортур.
Смерть Полуботка у в'язниці справила глибоке враження в Україні, особливо серед старшини. Полуботка почали прославляти як героя-мученика за Україну. Він був похований на кладовищі в Санкт-Петербурзі.
За легендою Полуботок відправив гетьманські скарби до Лондона, заповівши повернути їх незалежній Україні чи своїм нащадкам.
29  грудня  1891  народився     Володимир Симиренко - український ботанік і селекціонер плодових культур в Україні, один із перших агроекологів та розробників дослідницької справи сучасного садівництва, професор.
У 1933 році був заарештований і ув'язнений за участь у антирадянській організації. 2 вересня 1938 р. Його засуджено  до  страти  через  розстріл.
Місцем поховання Симиренка вважається урочище "Солянка" в міській зоні Курська.

середа, 12 грудня 2012 р.

ПСАЛОМ 50


Псалом 50
Помилуй мене, Боже, по великій милості Твоїй, і по множеству щедрот Твоїх загладь беззаконня моє.
Уповні обмий мене від беззаконня мого, і від гріха мого очисть мене.
Бо беззаконня моє я знаю, і гріх мій передо мною завжди.
Проти Тебе, Єдиного, я згрішив і лукаве перед Тобою вчинив, тож оправданий Ти будеш у словах Твоїх і переможеш, коли вступиш у суд.
Ось бо, в беззаконнях я зачатий, і в гріхах породила мене мати моя.
Ось бо, істину возлюбив єси, незвідане і таємне мудрости Своєї явив Ти мені.
Окропиш мене іссопом – і буду очищений; обмиєш мене – і стану біліший від снігу,
даси мені відчути радість і веселість – возрадуються кості упокорені.
Відверни лице Твоє від гріхів моїх і всі беззаконня мої зітри.
Серце чисте сотвори в мені, Боже, і дух правий обнови в нутрі моїм.
Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відійми від мене.
Поверни мені радість спасіння Твого і духом владущим утверди мене.
Навчу беззаконників доріг Твоїх, і нечестиві до Тебе навернуться.
Звільни мене від вини крови, Боже, Боже спасіння мого, возрадується язик мій правді Твоїй.
Господи, губи мої відкриєш, і уста мої сповістять хвалу Твою.
Бо якби Ти жертви захотів, я дав би її, – та всепалення Тобі не до вподоби.
Жертва Богові – дух сокрушенний, серцем сокрушенним і смиренним Бог не погордить.
Облагодій, Господи, благоволінням Твоїм Сіон, і хай відбудуються стіни єрусалимські, – тоді вподобаєш Собі жертву правди, возношення і всепалення, тоді покладуть на вівтар Твій тельців.
(Переклад майстерні "Трипіснець")

СТИХИРИ ВЕЧІРНІ ГЛАС 8

Глас 8
На “Господи, взиваю”:
Вечірню пісню і словесну службу* Тобі, Христе, приносимо;* Ти бо благоволив помилувати нас* воскресінням.
Господи, Господи,* не відкинь нас від Твого лиця,* але благоволи помилувати нас* воскресінням.
Радуйся, Сіоне – святине,* матір церков, Божа оселе!* Ти бо прийняла єси перша відпущення гріхів* воскресінням.
Слово, перед віками від Бога Отця народжене,* а в останні часи Воно ж від Несупружної воплочене,* – через розп’яття власновільно смерть перетерпіло* і з давен омертвілу людину спасло* Своїм воскресінням.

СТИХИРИ ВЕЧІРНІ ГЛАС 7

Глас 7
На “Господи, взиваю”:
Прийдіте, возрадуємося Господеві,* Сокрушителеві могутности смерти* і Просвітителеві людського роду,* з Безтілесними взиваючи:* «Звершителю і Спасе наш, слава Тобі!»
Хрест перетерпів єси, Спасе,* і погребення заради нас;* та смертю, як Бог, смерть умертвив єси.* Тому поклоняємося Твоєму на третій день воскресінню.* Господи, слава Тобі!
Апостоли, видівши воскресіння Звершителя,* чудувалися, голосячи хвалу ангельську:* «Се – слава Церкви,* се – багатство Царства.* Постраждалий ради нас, Господи, слава Тобі!»

СТИХИРИ ВЕЧІРНІ ГЛАС 6

Глас 6
На “Господи, взиваю”:
Перемогу здобуваючи, Христе, над адом,* на Хрест зійшов єси,* аби тих, що у темряві смерти сидять, воскресити з Собою;* серед мертвих – Вільний,* що виточуєш життя від Свого світла,* всесильний Спасе, помилуй нас!
Днесь Христос, смерть подолавши,* як сказав, воскрес,* і радість світові дарував,* щоб усі ми, виголошуючи пісню, так промовляли:* «Джерело життя,* неприступне Світло,* всесильний Спасе, помилуй нас!»
Від Тебе, Господи, сущого у всьому творінні,* куди ми, грішні, втечемо?* На небо? Але там Сам живеш Ти.* До Аду? Але подолав Ти смерть.* У глибини морські? І там рука Твоя, Владико.* До Тебе прибігаємо, до Тебе припадаючи, благаємо:* «Воскреслий із мертвих, помилуй нас!»

СТИХИРИ ВЕЧІРНІ ГЛАС 5

Глас 5
На “Господи, взиваю”:
Чесним Своїм хрестом, Христе,* диявола посоромив Ти,* і воскресінням Своїм жало гріха притупив* і спас нас од врат смерти.* Славимо Тебе, Єдинородний.
Воскресіння Даруючий родові людському* як овеча на заколення був ведений.* Устрашилися Його князі Аду,* і піднялися врата скорботні;* бо ввійшов Цар слави – Христос,* говорячи сущим в узах: «Виходьте!»,* і сущим у пітьмі: «З’явіться!»
Велике чудо!* Творець невидимого,* з любови до людей плоттю постраждавши,* воскрес, Безсмертний.* Прийдіте, племена народів,* Йому поклонімся;* бо ми, добросердям Його від омани визволені,* єдиного в трьох Іпостасях Бога* оспівувати навчилися.

СТИХИРИ ВЕЧІРНІ ГЛАС 4

Глас 4
На “Господи, взиваю”:
Животворящому Твоєму Хресту* безнастанно поклоняючись, Христе Боже,* тридневне воскресіння Твоє славимо;* ним бо оновив єси зотлілу людську природу, Всесильний,* і шлях сходження на небеса показав єси нам,* як єдиний Благий і Чоловіколюбець.
За древо непослуху* Ти покару відмінив єси, Спасе,* до Древа Хресного добровільно давши Себе прибити;* і до аду зійшовши, Могутній,* Ти окови смерти як Бог розірвав єси.* Тому поклоняємося Твоєму з мертвих воскресінню,* в радості викликуючи:* «Всесильний Господи, слава Тобі!»
Врата адові сокрушив єси, Господи,* і Своєю смертю царство смерти зруйнував;* рід же людський від зотління визволив,* життя і нетління світові дарувавши,* і велику милість.

СТИХИРИ ВЕЧІРНІ ГЛАС 3

Глас 3
На “Господи, взиваю”:
Твоїм Хрестом, Христе Спасе,* влада смерти зруйнована* і облуда диявола знищена;* рід же людський, вірою спасаючись,* пісню Тобі повсякчас приносить.
Просвітилося все на світі* воскресінням Твоїм, Господи,* і Рай знову відкритий;* а кожне творіння, Тебе восхваляючи,* пісню Тобі повсякчас приносить.
Славлю Отця і Сина силу,* і Духа Святого оспівую владу,* – нероздільне, несотворене Божество,* Тройцю єдиносущну,* що царює повік-віку.

СТИХИРИ ВЕЧІРНІ ГЛАС 2

Глас 2
На “Господи, взиваю”:
Перед віками від Отця народженому Божому Слову,* воплоченому від Діви Марії,* прийдіте, поклонімся;* Хрест бо перетерпівши,* погребенню Він був відданий, як Сам захотів,* і воскреснувши з мертвих,* спас мене, заблудлу людину.
Христос Спаситель наш,* рукописання проти нас загладив,* пригвоздивши до Хреста,* і владу смерти знищив.* Поклоняємося Його тридневному востанню.
Із Архангелами оспіваймо Христове воскресіння,* Він бо – Відкупитель і Спаситель душ наших,* і в славі страшній та з могутньою силою* знову гряде судити світ,* який сотворив.

СТИХИРИ ВЕЧІРНІ ГЛАС 1

Глас 1
На “Господи, взиваю”:
Вечірні наші молитви* прийми, Святий Господи,* і подай нам відпущення гріхів,* Ти бо єси Єдиний,* Хто явив у світі Воскресіння.
Оточіте, люди, Сіон* і обійміте його,* і віддайте в ньому славу Воскреслому із мертвих,* Він бо єсть Бог наш,* що відкупив нас від беззаконь наших.
Прийдіте, люди, заспіваймо* і поклонімся Христові,* славлячи Воскресіння Його із мертвих,* Він бо єсть Бог наш,* що від облуди ворога світ відкупив.

ЧИН ВЕЧІРНІ


ЧИН ВЕЧІРНІ

Велика вечірня починається виголосом: Благословен Бог наш: Велика вечірня зі всенічним чуванням: Слава Святій, і Єдиносущній, і Животворящій, і Нероздільній Тройці:
Вірні: Амінь. І, згідно з приписами уставу, або одразу співає Прийдіте, поклонімся тричі, або початок звичайний:
Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі. Царю Небесний: Трисвяте: Пресвятая Тройце: Отче наш: Ієрей: Бо Твоє єсть Царство, і сила, і слава:
Вірні: Амінь. Господи, помилуй (12). Слава, і нині:

Прийдіте, поклонімся Цареві нашому Богу.
Прийдіте, поклонімся Христові, Цареві нашому Богу.
Прийдіте, поклонімся і припадім до самого Господа Ісуса Христа, Царя і Бога нашого.

Псалом 103, передпочатковий

понеділок, 3 грудня 2012 р.

Канон Введення у храм пресвятої Богородиці


Канон Введення у храм пресвятої Богородиці
гл. 4
Пісня 1 Ірмос: Відкрию уста мої і, духом натхненний, слово промовлю Богоматері; і, радіючи, врочисто святкуватиму і прославлятиму свято введення її.
Приспів: Пресвята Богородице, спаси нас.
1. Ми знаємо Тебе, як скарбницю премудрости і благодати, Пречиста, що виточує завжди текучий струмінь розуміння, і просимо: «Краплями Твоїми, Владичице, окропи й нас, щоб завжди ми Тебе прославляли».

ВВЕДЕННЯ У ХРАМ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

ВВЕДЕННЯ У ХРАМ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ
На великій вечірні
На «Господи, взиваю» стихири на 8
Глас 1. Подобен «О дивноє чудо»:
Днесь, вірнії, в хорово́дах псалми́ і пісні Го́сподеві співа́ймо і вшану́ймо Його́ свяще́нну Ски́нію, одушевле́нний Киво́т, що Невмісти́ме Сло́во вмісти́в: приво́диться бо Го́сподеві – незвича́йне дитя́ по пло́ті, і первосвяще́ник вели́кий Заха́рія прийма́є Її з ра́дістю, як Бо́жу Осе́лю. [Двічі]

Днесь Храм одушевле́нний свято́ї сла́ви Христа́ Бо́га на́шого, єди́на між жо́нами благослове́нна, чи́ста, приво́диться в храм зако́нний, щоб жи́ти у Святи́лищі; і з Не́ю радіють ду́хом Йоаки́м і Анна, і дівственні хорово́ди Го́сподеві співа́ють, псалма́ми оспівуючи і вшано́вуючи Ма́тір Його́.